Start
 Powrót

 Prof.dr hab. med.
Edward Bryk


 Prof.zw.dr hab.med.
Artur Gałązka


 Prof.Stanisław Wróbel

 Prof. zw. dr hab. inż.
Stanisław Pytko


 Prof. zw. dr hab.
Henryk Chojnacki


 Prof. dr hab. inż.
Stanisława Dalczyńska-
- Jonas


 Prof. dr hab.
Marek Dziekan


 Ks. Wincenty
Wojtaśkiewicz


 Ks. prof. dr Jan Popiel
SJ (1914-2003)


 Ks. Michał

 kpt. Jan Skrzypek

 Jan Wojtowicz

 Roman Kucemba

 Stanisław Zając

 Stefan Pytko

 Franciszek Łojek         Kontakt

Leszek Belon

tel. (0-41) 378-77-18

Jarosław Banasik

tel. (0-41) 37-65-235
e-mail

Gimnazjum nr 1
w Pacanowie


tel. (0-41) 37-65-105
adres: Karska 3
          28-133 Pacanów
e-mail
      Łojek Franciszek urodził się 24 lipca 1915 r. w Komorowie, w rodzinie rolników Kazimierza i Katarzyny z domu Zasucha. Ukończył cztery oddziały szkoły powszechnej w Komorowie. Miał dwóch braci i trzy siostry. Przed wojskiem pracował na roli i był strażakiem w Straży Pożarnej w Grabowicy.
      Czynną służbę wojskową odbywał w 4 pułku piechoty w Kielcach, skąd na Westerplatte przybył z 81 osobową załogą 2 Dywizji Piechoty Legionów z Kielc 5 kwietnia 1939 r. w stopniu legionisty ze specjalnością celowniczego moździerzy. W czasie obrony walczył w składzie obsady wartowni nr3 i na placówce "Tor kolejowy". Wyniósł trakcie walk z pola bitwy swojego dowódcę por. Pająka. Sam także był ranny. Z Westerplatte zabrany został do niewoli niemieckiej i osadzony w stalagu IA
      Pierwszą wiadomość o jego zdrowiu rodzina z Grabowicy otrzymała w 1942 roku. Następna nadeszła dopiero po wojnie z Kanady.
      Po wojnie był w obozie emigracyjnym i stamtąd przedostał się do Kanady. Początkowo pracowała farmie, na plantacjach tytoniu aż wreszcie otrzyma stałą pracę w hucie żelaza, w której pracował przez 34 lata. Na emeryturę przeszedł w wieku 66 lat.
      W 1951 r. wziął ślub z dziewczyną, którą sprowadził z Niemiec, gdzie została wywieziona z Ukrainy na roboty przymusowe. Dwa lata po ślubie na świat przyszła ich jedyna córka Danuta.
      Rodzinny kraj odwiedził dwukrotnie w 1975 i 1979 r. W 1997 roku do Polski przyjechał ze swoją Córka Danutą i po raz pierwszy od 1939 r. wszedł na teren Westerplatte. Został wraz z innymi obdarowany Medalem 1000-lecia Miasta Gdańska i otrzymał w Garnizonie Gdańskim uniform oficera polskiego.
      Po uroczystościach rocznicowych przybył do rodzinnych progów Grabowicy. Zmarł nagle wieczorem 5 września w domu swoich rodziców. Pogrzeb odbył się 10 IX w Zborówku.
      Franciszek Łojek - strzelec 2 Dywizji Piechoty Legionów, obrońca Westerplatte, odznaczony w 1990 r. krzyżem Virtuti Militari zmarł w Grabowicy w wieku 82 lat.


Napisała Nalepa Olga
Literatura:
"Westerplatczycy" - St.Górnikiewicz - Kurowska
"Westerplatte. Historia i dzień dzisiejszy" - Rafał Witkowski
"Z życia gminy""(1997r.) art. R.Gwoździa pt."Powrót Westerplatczyka"


     
        Copyright © 2004 by Leszek Belon Wszystkie prawa zastrzeżone.                      Ostatnia aktualizacja strony      do góry
        Code'n design - Konrad Turczyński