Przejdź do treściOtwórz panel dostępnościPrzejdź do nawigacji głównej
Dziś jest: czwartek, 18 lipca.
16 maja, 2024 (Czytano: 230)

“Bezpieczna Wisła – ekologicznie w przyszłość”

W dniu 14 maja 2024 r. w Sandomierzu odbyła się konferencja dotycząca programu „Bezpieczna Wisła – ekologicznie w przyszłość” poświęconej tematyce ochrony przeciwpowodziowej na odcinku tzw. Wisły Sandomierskiej.

Nowy program formalnie znany jest jako „Program działań retencyjnych stanowiący element zarządzania ryzykiem powodziowym w regionie wodnym Górnej Zachodniej Wisły i Górnej Wschodniej Wisły między Krakowem a Zawichostem”. Ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców rejonu Wisły ze szczególnym uwzględnieniem Wisły Sandomierskiej przed ryzykiem powodzi przy zachowaniu najwyższych standardów ekologicznych, nie tylko w infrastrukturze hydrotechnicznej ale także wokół niej. Od początku opracowywany jest w ścisłej współpracy PGW Wody Polskie z ekspertami z dziedziny technicznych i nietechnicznych rozwiązań hydrologicznych i ochrony środowiska oraz przedstawicielami lokalnych społeczności, w tym władz gmin położonych na zagrożonych terenach.

Na spotkaniu zaprezentowane zostały wyniki szczegółowych analiz w zakresie ryzyka powodziowego i zagrożenia suszą na obszarze realizacji Projektu oraz propozycje rozwiązań zdiagnozowanych problemów. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Gminy Pacanów: Burmistrz Miasta i Gminy Pacanów Krzysztof Eliasz, Przewodniczący Rady Miejskiej Artur Czub wraz z wiceprzewodniczącym Mirosławem Matuszewskim oraz Piotr Wojciechowski – kierownik Referatu Komunalnego UMiG Pacanów. Teren Gminy Pacanów ostatecznie jest bezpieczny i nie jest uwzględniany w polderach. Pracownicy zajmujący się tym tematem w UMiG Pacanów z dużą dokładnością i na bieżąco analizują wszelkie informacje w tym zakresie.

Zdjęcia: swietokrzyskie.pro

Dostępny samorząd