Przejdź do treściOtwórz panel dostępnościPrzejdź do nawigacji głównej
Dziś jest: czwartek, 18 lipca.
16 sierpnia, 2023 (Czytano: 511)

Dożynki miejsko-gminne za nami!

Tegoroczne Święto Plonów przebiegało pod znakiem upalnej pogody, dużego zainteresowania mieszkańców i gości oraz sprawnej organizacji. Dożynki były najważniejszym wydarzeniem „Dni Pacanowa”.

Rozpoczęła je msza dożynkowa w bazylice mniejszej w Pacanowie odprawiona przez Księdza Prałata Leszka Domagałę, po której barwny korowód przeszedł na stadion sportowy „Zorzy-Tempo” na dalszą, świecką ich część. Od tej chwili, aż do późnych godzin nocnych święto chleba prowadziła w charakterze konferansjerki dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Pacanowie Anna Szcześniak.

Starostami tegorocznych dożynek gminnych była niezwykle sympatyczna para rolników – Renata Kuźnia z Żabca i Wojciech Cieślak z Kępy Lubawskiej.

Im przypadł zaszczyt i obowiązek jako przedstawicielom społeczności gminy przekazać chleb dożynkowy gospodarzowi gminy burmistrzowi MiG Pacanów Wiesławowi Skopowi aby dzielił nim sprawiedliwie i nikomu go do następnych zbiorów nie brakowało.

Następnie starostwie ruszyli w tany, a gospodarz gminy razem z szefem Rady Miejskiej Arturem Czubem częstowali zebranych pysznym chlebem.

Szesnaście przepięknych wieńców na dożynkową uroczystość przynieśli mieszkańcy sołectw, stowarzyszeń i KGW. Reprezentantem gminy na konkurs powiatowy został wieniec wykonany przez sołectwo Oblekoń.

W części obrzędowej wystąpili: młodzieżowa orkiestra dęta pod batutą Mariusza Maligi, zespół „Pacanowianie”, „kapela Mierzawa” z Pińczowa i zespół ludowy „Morawica

Gośćmi honorowymi święta byli: posłowie Czesław Siekierski i Michał Cieślak, starosta buski Jerzy Kolarz, członek zarządu powiatu buskiego Jerzy Kordos, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Eliasz, Przewodniczący Rady Miejskiej Artur Czub z grupą radnych, komendant Komisariatu Policji w Stopnicy Kamila Guczał, dyrektor Europejskiego Centrum Bajki Aleksandra Stachniak, kapitan Tomasz Olszewski reprezentujący Wojskowe Centrum Rekrutacji w Busku-Zdroju, dyrektor PZD w Wełczu i zarazem przewodniczący Rady Miejskiej w Stopnicy Krzysztof Tułak oraz burmistrz miasta i gminy Szczucin Jan Sipior.

Bogato zaprezentowały się stoiska Stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy oraz Koła Myśliwskiego „Szarak” ze Stopnicy, gdzie specjałów i oryginalnych potraw było przygotowanych do syta dla dożynkowych gości. W tym roku decyzją jury pierwsze miejsce w konkursie kulinarnym zdobyły ex aequo KGW Zborówek Nowy i KGW Sroczków.

Były odznaczenia Ministra Rolnictwa, wyróżnienia i nagrody dla najlepszych w gminie rolników. Rozstrzygnięty został konkurs „Piękna i bezpieczna zagroda, przyjazna środowisku”. Wyróżniono Matki, które były lub są zaangażowane w działalność społeczną i wychowały minimum trójkę dzieci nadając im order „Serca Matkom Wsi”.

Przeprowadzony został konkurs na „Babę Roku 2023”, który wygrała Paulina Zawisza ze Sroczkowa.

Dla najmłodszych ciekawa ofertę przygotował obóz rycerski pod kierownictwem radnego wojewódzkiego Pawła Krakowiaka. Były pokazy walk rycerskich i liczne konkursy z nagrodami ufundowanymi przez PSB Wełecz.


W bloku rozrywkowym zaprezentowali się: znana i ceniona artystka z Ukrainy Zhana Zharkowa, zespoły instrumentalno-wokalne „Wonders” i „Indeks”. Im bliżej było godziny występu gwiazdy wieczoru i „Dni Pacanowa”, czyli formacji „Brathanki” tym bardziej gęstniał tłum widzów na płycie stadionu i jego trybunie. Po godzinnym występie „Brathanków” firma „Fenix-Art” zaprezentowała ciekawy pokaz laserowy. Dyskoteka pod gwiazdami zakończyła udane „Dni Pacanowa”. Do zobaczenia za rok.

Serwis Informacyjny UMiG

Zdjęcia: Robert Gwóźdź

Dostępny samorząd