Przejdź do treściOtwórz panel dostępnościPrzejdź do nawigacji głównej
Dziś jest: środa, 24 kwietnia.
29 sierpnia, 2023 (Czytano: 1166)

Dwudziesta odsłona Dni Pokusowych

27 sierpnia 2023 r. w Oblekoniu odbyła się uroczystość związana z  obchodami  Dni Pokusowych – święta upamiętniającego żarliwych polskich patriotów – Zofię i Władysława Pokusów.

Dni Pokusowe rozpoczęła Msza Święta w intencji Fundatorów oraz Fundacji przez nich powołanej w  oprawie artystycznej Pana Michała Kopcia, byłego stypendysty Fundacji oraz zespołu Pacanowianie, Kapeli Maćka Sobonia z Pińczowa  i pocztów sztandarowych Ochotniczej Straży Pożarnej, koła PSL, Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Ratajach Słupskich.

Na uroczystość przybyli m.in. Poseł na Sejm RP dr Czesław Siekierski, były Poseł na Sejm Krystian Jarubas – przedstawiciel eurodeputowanego Adama Jarubasa, członek Zarządu Powiatu Jerzy Kordos, burmistrz Wiesław Skop, Przewodniczący Rady Miejskiej Artur Czub z grupą radnych. Były obecne delegacje szkół i stowarzyszeń.

Po Mszy Świętej pochód, prowadzony przez Orkiestrę  Młodzieżową, wyposażoną w instrumenty muzyczne przez Fundację Wspierania Młodzieży Wiejskiej, przemaszerował na Cmentarz Parafialny. Po modlitwie, złożeniu kwiatów na grobach śp. Zofii i Władysława Pokusów, a także śp. Renaty Korbaś, uczestnicy spotkania udali się do Szkoły Podstawowej im. Fundacji im. Zofii i Władysława Pokusów Wspierania Edukacji Młodzieży Wiejskiej w Oblekoniu na dalszy ciąg obchodów.

 Następnie uczestnicy udali się na drugą część uroczystości do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Przybyłych gości powitał pan Prezes Stefan Rachwalski,  który w krótkim rysie historycznym przypomniał sylwetki Donatorów   i ich zaangażowanie na rzecz wspierania uczącej się młodzieży wiejskiej. Głos zabrała również pani dyrektor Szkoły Podstawowej im. Fundacji Zofii i Władysława Pokusów Wspierania Edukacji Młodzieży Wiejskiej w Oblekoniu, w wielu ciepłych i podniosłych słowach podkreślając rolę jaką w działalności Fundacji odegrał Pan Prezes Stefan Rachwalski. Przywołała pamiętną datę – 14 sierpnia 2004 roku, kiedy to obok nowo wyremontowanego przez Fundację, budynku szkoły  w Oblekoniu odbyły się pierwsze Dni Pokusowe.  I tak już 20 –ty raz możemy  wspominać Państwa Pokusów oraz z wdzięcznością i szacunkiem pochylać się nad dokonaniami Fundacji w twórczej pracy dla dobra wsi i Ojczyzny.

Stali bywalcy wiedzą, że splendoru i atrakcyjności uroczystości,  dodawały zawsze, występy licznych zespołów, i tych prezentujących  muzykę poważną, operową i operetkową, i tych radujących nasze serca, pieśniami i tańcami ludowymi.   Podczas tegorocznych Dni Pokusowych nie było  inaczej. W części artystycznej, którą prowadziła z właściwym sobie wdziękiem i urokiem pani Karolina Kępczyk, wystąpili: Artyści Scen Lubelskich w repertuarze operetkowym, zespół Pieśni i Tańca przy Politechnice Lubelskiej pod kierownictwem Hanny Aleksandrowicz, kwartet smyczkowy Estradi Various w koncercie Strauss i operetka.

Dni Pokusowe udało się zorganizować przy wsparciu ze strony grona Rodziców, Urzędu Miasta i Gminy Pacanów, Przyjaciół i Sponsorów,  którym serdecznie za pomoc i życzliwość dziękuje Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Oblekoniu.

/Serwis Informacyjny UMiG/

Zdjęcia: Robert Gwóźdź

Dostępny samorząd