Przejdź do treściOtwórz panel dostępnościPrzejdź do nawigacji głównej
Dziś jest: czwartek, 18 lipca.
1 lutego, 2024 (Czytano: 474)

Kolędnicze Święto Powiśla – odsłona druga

Dzięki przychylności Burmistrza Miasta i Gminy Pacanów Wiesława Skopa, Rady Gminy pod przewodnictwem Artura Czuba i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na czele z przewodniczącym Edwardem Wojniakiem otrzymaliśmy wsparcie finansowe dla zorganizowania imprezy profilaktyczno kulturalnej Kolędnicze Święto Powiśla pod hasłem “Wspólnie kolędujemy, alkoholu nie pijemy”. Wydarzenie to nie mogło by się odbyć bez osobistego zaangażowania dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Ratajach Słupskich i jednocześnie przewodniczącego Zarządu Powiatowego Krzysztofa Eliasza. Gościnność z jaką spotkał się nasz projekt, ogromny wkład pracy pracowników obsługi tej szkoły, współpraca lokalnych Stowarzyszeń na czele z KGW “Nadwiślanki”, KGW “Kępianki” , Radą Rodziców przy w/w szkole, Jednostką OSP Kępa Lubawska, Jednostką OSP Oblekoń, Jednostką OSP Rataje Karskie sprawiły, że z powodzeniem mogliśmy celebrować święto kolęd i pastorałek, trzeźwości i wzajemnej życzliwości.. Swój wkład w wydarzenie wnieśli również: Proboszcz Parafii Rataje ks. Tomasz Grajdek, Stowarzyszenie “Razem w przyszłość” z Trzebicy, Punkt Przedszkolny w Ratajach Słupskich pod wodzą kierownik Joanny Szczepaniak, kierownictwo w osobie Witolda Krawczyka i pracownicy DPS w Ratajach Słupskich, Stowarzyszenie “Diamenty Powiśla”, Tadeusz Kołodziej, Barbara Furgał i Firma Furgał ze Szczucina, Stowarzyszenie “Żabieckie Powiślanki” i radni: Jerzy Kordos, Stanisław Korbaś, Mirosław Matuszewski. Od wielu, wielu lat ściśle współpracujemy z Hutą Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka, skąd otrzymujemy corocznie wspaniałe produkty dla naszych wykonawców.

Wspólnie sprawiliśmy, że odbyło się piękne wydarzenie promujące wspólne kolędowanie, sprawiające, że mogliśmy w rodzinnej atmosferze pobyć ze sobą, pokazać, że można bez udziału alkoholu i innych niebezpiecznych używek świętować w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych. Zbudowaliśmy wielką koalicję instytucji, firm, powiślańskich stowarzyszeń i pojedynczych osób dla czegoś wartościowego, co jest ponad zwykłymi problemami i co wznosi nas na wyżyny tego co piękne, niezwykłe, po prostu niebiańskie.

Bardzo budujące okazało się to, że mimo iż w regulaminie jasno było powiedziane, że nie będzie miejsc, ani nagród, to chęć kolędowania zgłosiło aż 32 wykonawców, dzieci i dorosłych chcących wystąpić indywidualnie i zespołowo. Pobiliśmy dotychczasowy rekord, chociaż ostatecznie wystąpiło 30 wykonawców.

Wspaniałą atrakcją w tym dniu był występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Pacanowa pod dyrekcją kapelmistrza Mariusza Maligi. Był to dla nas zaszczyt gościć tak znamienitą orkiestrę.

Głównymi bohaterami tego dnia byli wykonawcy kolęd i pastorałek. Byliśmy świadkami cudownych występów, na miarę prawdziwych i liczących się scen. Bardzo dziękujemy tym wszystkim, którzy podjęli się przygotowania dzieci i młodzieży oraz zespołów, a także własnych wykonań. Wierzymy, że wasze zaangażowanie pozwoli nam zachować na zawsze tradycje kolędnicze, utrwalić znajomość utworów przekazywanych z pokolenia na pokolenie, a co za tym idzie naszą kulturę narodową i jej dziedzictwo.

Obok wykonawców prezentujących się na scenie mogliśmy się rozkoszować efektami zdolności kulinarnych naszych stowarzyszeń: KGW “Nadwiślanki”, KGW “Kępianki”, “Razem w przyszłość z Trzebicy oraz Rady Rodziców goszczącej nas szkoły i pani Kierownik Punktu Przedszkolnego w Ratajach.

W czasie trwania Kolędniczego Święta Powiśla rozdano 180 bezpłatnych kalendarzy promujących imprezę kolędniczą bez udziału alkoholu z zamieszczonym w nich hasłem: “Wspólnie kolędujemy, alkoholu nie pijemy” dla wykonawców, zaangażowanych w organizację święta osób i gości. Mówiono również o tym, jak dobrze można się bawić wspólnie bez alkoholu. Dostępne były także ulotki na ten temat.

Niech wspólne kolędowanie będzie dla Państwa wartością bez której nie musimy się obchodzić. Niech odbywa się w formie, której nie trzeba się wstydzić przed naszymi dziećmi i niech będzie okazją do przekazywania sobie tylko ciepłych spojrzeń, miłych życzeń i słów prowokujących dobro. W imieniu wszystkich organizatorów Kolędniczego Święta Powiśla dziękuje wszystkim sponsorom, których nazwiska padły w treści tego artykułu. Dziękuje wykonawcom i ich opiekunom, radnemu Robertowi Gwoździowi za piękne zdjęcia, pamiątkowy banner i życzliwość, a także DJ Kamilowi za nagłośnienie i oprawę muzyczną. Dziękujmy sobie nawzajem. Niech to co dobre trwa.

/Ewa Jamińska/

Zdjęcia: Robert Gwóźdź

Dostępny samorząd