Przejdź do treściOtwórz panel dostępnościPrzejdź do nawigacji głównej
Dziś jest: poniedziałek, 22 kwietnia.
25 marca, 2024 (Czytano: 678)

Miejsko-Gminny Kongres Stowarzyszeń – Pożegnanie Burmistrza

Ponad 200 osób reprezentujących stowarzyszenia i KGW ziemi pacanowskiej, samorządowcy, sołtysi, szefowie firm i instytucji spotkali się w gościnnych progach Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie na kongresie organizacji pozarządowych.

Celem spotkania było podsumowanie działalności stowarzyszeń i KGW za lata 2018-2024. Pod tym względem gmina Pacanów jest potęgą! Na jej terenie działają bowiem od wielu lat 33 organizacje – dodajmy działają prężnie i konsekwentnie. Dzięki temu nasza Gmina plasuje się w czołówce 102 samorządów w województwie w tym obszarze aktywności.

Gości pięknie powitała młodzieżowa orkiestra dęta pod batutą kapelmistrza Mariusza Maligi. Prowadzący Kongres burmistrz Wiesław Skop w pięknych słowach podziękował stowarzyszeniom i KGW.

,,,… Jesteście awangardą ziemi pacanowskiej, tej, ziemi źródłem wielu inspirujących projektów i zamierzeń oraz przykładem społecznej aktywności. Dziękuję wam za to, że tak konsekwentnie, tak pięknie integrujecie lokalne środowiska, niezależnie od wieku i statusu społecznego naszych mieszkańców. Przez ponad 17 lat mojej służby byliście i jesteście sprawdzonym partnerem samorządu Gminy. Z pasją i zaangażowaniem pielęgnujecie kulturę i obyczaje ludowe. Dzięki Wam mamy place zabaw, boiska sportowe, terenowe siłownie, nowoczesny sprzęt ratowniczy, strażacki, wyremontowane świetlice i strażnice OSP, zbiorniki rekreacji wędkarskiej, ludowe stroje i mnóstwo imprez o charakterze integracyjnym.” – wymieniał gospodarz gminy.

Warto zaznaczyć, że organizacje samorządowe ziemi pacanowskiej tylko w latach 2018- 2024 pozyskały ponad 2.8 miliona złotych wsparcia unijnego, rządowego i z różnych funduszy wsparcia!

,,… Dziś Wam dziękuję z głębi naszych samorządowych serc! Pielęgnuję w swej pamięci te wszystkie piękne chwile naszych spotkań i dyskusji. Życzę Wam żebyście nie ustawali w tej pięknej i ze wszech miar pożytecznych działalności”. – mówił obecny eurodeputowany i marszałek województwa z lat 2006-2018 Adam Jarubas. Gość honorowy pospołu z burmistrzem wręczyli prezesom organizacji gustowne statuetki, a Panie Prezeski obdarowano dodatkowo różami. Nie zabrakło też tradycyjnego 100 lat!

Następnie Dominik Rakoczy – reżyser, dokumentalista podzielił się swoimi wrażeniami z ponad rocznego przebywania na ziemi pacanowskiej i swoich spotkań z mieszkańcami przy okazji kręcenia filmu o naszej gminie, działalności stowarzyszeń i zmianach jakie się w gminie dokonały. Zaraz potem widownia obejrzała ponad 40-minutowy film zatytułowany: ,, Pacanów miejsce prawdziwe”. Na końcu projekcji, gdy rozbłysły światła rozległa się burza braw. Film bowiem ukazał niekwestionowany dorobek ostatnich 17 lat, istotę przemian które się gminie dokonały w tym czasie i piękno oraz siłę ludzkiej współpracy. Dodajmy, że film ten ukaże się jeszcze przed świętami na stronie internetowej gminy w wersji ogólnodostępnej.

Wśród gości oficjalnych, poza eurodeputowanym byli także: Krzysztof Eliasz – wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Jerzy Kordos – członek Zarządu Powiatu, Artur Czub – przewodniczący Rady Miejskiej w Pacanowie wraz z grupą radnych, Aleksandra Stachniak dyrektorka ECB, ksiądz Kajetan Burzyński-kapelan gminnego pożarnictwa, Zofia Wojdyła – siostra przełożona Zgromadzenia Sióstr Zakonnych w Pacanowie oraz Karolina Kępczyk– była szefowa Centrum Bajki.

Wzruszającymi słowami pożegnał się z widownią i mieszkańcami odchodzący burmistrz W. Skop, któremu towarzyszyła najbliższa rodzina. W podobny sposób podziękował burmistrzowi za ponad 17 lat pracy A. Jarubas. Były także podziękowania od stowarzyszeń i piękna przyśpiewka od zespołu “Pacanowianie“. Na koniec sala zaśpiewała 100 lat.

W części artystycznej świetnie bawiła widownię grupa folkowa ,,Jędrusie” z Kielc. Po bisowym koncercie goście honorowi złożyli ciepłe życzenia świąteczne a burmistrz zaprosił wszystkich na słodki poczęstunek.

Serwis i informacyjny UMIG Pacanów

Zdjęcia R. Gwóźdź

Dostępny samorząd