Przejdź do treściOtwórz panel dostępnościPrzejdź do nawigacji głównej
Dziś jest: poniedziałek, 22 kwietnia.
16 stycznia, 2024 (Czytano: 429)

Mimo zimy termomodernizacja w toku!

Mimo zmiennych warunków zimowych, generalnie niesprzyjających pracom budowlanym na terenie miasta i gminy Pacanów są realizowane zadania w obszarze termomodernizacji pięciu obiektów oświatowych. Wykonuje jej firma ZRB Roman Olszowy z województwa podkarpackiego. Duży projekt o wartości około 8,9 mln zł przekroczył już półmetek, z tym że w obiektach Szkoły Podstawowej w Pacanowie zmierza ku końcowi. W placówce w Ratajach Słupskich i Wójczy widać spore zaawansowanie prac, także tych zewnętrznych. Jedynie w Oblekoniu termomodernizacja rozpocznie się w wakacje 2024 roku. Zakończono latem 2023 roku termomodernizację budynków świetlicy wiejskiej w Żabcu i remizy OSP w Pacanowie. Gmina pozyskała dofinansowanie zewnętrzne z budżetu państwa na kwotę 6,5 milionów złotych, brakujące 2,4 miliona złotych pochodzi z budżetu samorządu.

„…Przypomnę, że samorząd otrzymał na ten rok 8,8 mln złotych subwencji oświatowej z budżetu państwa , a wyda na utrzymanie szkół i przedszkoli ponad 13,7 mln złotych…! Wojna na Ukrainie i inflacja spowodowały gwałtowny wzrost kosztów ogrzewania i energii. W przeciwieństwie do gospodarstw indywidualnych samorządy nie podlegają ochronie cenowej. Zatem nasze działanie jest w tej sytuacji bardziej niż konieczne” – powiedział burmistrz W. Skop

Zadowolenia z podjętych działań nie kryją także dyrektorzy największych placówek oświatowych:

„Na tą chwilę zakończono remont sal lekcyjnych w głównym budynku. Trwają prace przy sali gimnastycznej. Przed nami wykonanie nowej kotłowni, zainstalowanie pomy ciepła oraz paneli fotowoltaicznych co z pewnością obniży koszty i poprawi nasze zabezpieczenie w dobie kryzysu energetycznego. Przy tej okazji została także rozwiązana kwestia odwodnienia budynku   i izolacji przeciwwilgociowej piwnic , które ulegają zalewaniu w czasie nawalnych deszczy” – komentowała Małgorzata Stańczyk  – dyrektor PSP Pacanów.

W podobnym tonie ocenia projekt dyrektor PSP w Ratajach Słupskich : Krzysztof Eliasz: „… zakończono wymianę stolarki okiennej i izolację antywilgociowe fundamentów i trwa docieplanie ścian obiektu. Przed nami remont kotłowni wraz z wymianą źródła ogrzewania na energooszczędne, w tym montaż nowego kotła olejowego oraz pompy ciepła pracującej w układzie biwalentnym, wymiana instalacji c.o. oraz montaż instalacji fotowoltaicznych / OZE / o mocy 29,64 kW.  Najważniejsze będą uzyskane oszczędności na ogrzewaniu i energii elektrycznej.”  

/Serwis Informacyjny UMiG Pacanów/

Dostępny samorząd