Przejdź do treściOtwórz panel dostępnościPrzejdź do nawigacji głównej
Dziś jest: niedziela, 16 czerwca.
19 września, 2023 (Czytano: 213)

Potrzebujesz szybkiego internetu? Zgłoś to na stronie

Plakat internet.gov.pl

Minister cyfryzacji z dniem 1 stycznia 2023 roku uruchomił portal internet.gov.pl – usługę, dzięki której każdy może:

Sprawdzić, czy w wybranej lokalizacji jest dostępny szerokopasmowy internet i jacy operatorzy go oferują;

Zgłosić potrzebę dostępu do internetu;

Zgłosić pustostan, czyli budynek, w którym nie jest potrzebny dostęp do internetu;

Dowiedzieć się o planowanych rozbudowach sieci szerokopasmowej.

Dodatkowo system jest stale aktualizowany – duże podmioty zasilają go danymi raz w tygodniu, przedsiębiorcy z sektora mśp – raz w miesiącu. Także raz w miesiącu aktualizowane są informacje o wszystkich planach inwestycyjnych. 

Pierwsze 8 miesięcy funkcjonowania portalu internet.gov.pl to:

ponad 7 milionów punktów adresowych w zasięgu dostępu do internetu w całym kraju, w tym ponad 5,5 miliona punktów adresowych w zasięgu internetu światłowodowego;

ponad 260 tysięcy unikalnych użytkowników portalu;

ponad 12 milionów wyświetleń strony internetowej internet.gov.pl;

ponad 30 tysięcy obywateli, którzy zgłosili zapotrzebowanie na szybki internet za pośrednictwem systemu.

Internet.gov.pl jest narzędziem przeznaczonym również dla samorządów.

Samorząd, w szczególności gminy, są pierwszym miejscem, w którym mieszkańcy szukają informacji o infrastrukturze telekomunikacyjnej i inwestycjach szerokopasmowych. Problem w tym, że jak dotąd samorządy same tych informacji nie posiadały, a ich zebranie nie było łatwe. Teraz są dostępne nawet bez logowania w internet.gov.pl

Samorządy, które założyły konto w systemie mają dostęp do: zbiorczej listy poparcia budowy sieci szerokopasmowych na terenie samorządu. Jest to lista, która obejmuje wszystkie punkty adresowe bez dostępu do szybkiego internetu (powyżej 100 mb/s). Takie listy mogą być zarówno drukowane, ale wtedy należy w systemie wprowadzić ręcznie dane uzyskane od mieszkańców, lub w postaci elektronicznej – wtedy wypełnione można załadować jako jeden plik do systemu. Dzięki temu są samorządy są w stanie gromadzić głosy wsparcia rozwoju infrastruktury szerokopasmowej. Działania te pozwolą bardziej efektywnie zachęcać przedsiębiorców telekomunikacyjnych do inwestowania w rozbudowę sieci szerokopasmowych na terenie państwa jednostek, raportu ze statystykami dotyczącymi stanu dostępu do internetu na terenie danego samorządu, zawierającego listę przedsiębiorców, którzy świadczą usługi dostępu do internetu na danym obszarze.

Na internet.gov.pl. Od 1 czerwca 2023 roku zbierane i prezentowane są informacje o planowanych przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych inwestycjach finansowanych ze środków własnych.

Za pośrednictwem systemu informujemy także o punktach adresowych, które zostaną objęte szybkim internetem w ramach projektów dofinansowanych ze środków programu operacyjnego polska cyfrowa, krajowego planu odbudowy albo z funduszy europejskich na rozwój cyfrowy. Dzięki temu można zapoznać się m.in. Z szacowanym kosztem doprowadzenia szybkiego internetu do pojedynczych budynków, który w części będzie współfinansowany ze środków publicznych, a w części przez samych operatorów.

Zachęcamy do wejścia na internet.gov.pl i zapoznania się z jego funkcjonalnościami.

Dostępny samorząd