Przejdź do treściOtwórz panel dostępnościPrzejdź do nawigacji głównej
Dziś jest: czwartek, 18 lipca.
24 lipca, 2023 (Czytano: 322)

POWIAT I GMINA REALIZUJĄ KOLEJNE INWESTYCJE DROGOWE

W lipcu 2022 r. zakończono kompleksową przebudowę około 3 kilometrowego odcinka drogi powiatowej nr 0145T Kępa Lubawska – Pacanów – Oleśnica – Strzelce, od pomnika partyzanckiego do stadionu w m. Słupia. Wartość tego zadania przekroczyła 3 mln złotych.

Samorząd Gminy Pacanów doceniając podjęte przez władze powiatowe decyzje i strategiczne znaczenie w/w ciągu komunikacyjnego dofinansował inwestycje kwotą niemal pół miliona złotych. Trzeba bowiem podkreślić, że w poprzednim stanie technicznym droga ta – zwłaszcza w centrum Słupi – była niefunkcjonalna, a na niektórych odcinkach wręcz niebezpieczna!

Zarząd i Rada Powiatu poszły za ciosem i postarały się zimą 2022 r. o dofinansowanie rządowe w ramach programu „Polski Ład” do przebudowy kolejnego odcinka wspomnianej drogi (od pomnika partyzanckiego w Słupi w kierunku Szkoły w Ratajach Słupskich i skrzyżowania z tzw. „nadwiślanką”.

Przedmiotowa droga znajduje się na terenie gminy Pacanów. Stanowi ważne połączenie z drogą krajową Nr 73. Odcinek rozpoczyna się w miejscowości Rataje Słupskie a kończy w miejscowości Słupia. Zakres prac obejmuje poszerzenie jezdni na całej długości do szerokości 5,50 m wraz z profilowaniem łuków pionowych, spadków podłużnych i poprzecznych nawierzchni do właściwych parametrów technicznych oraz likwidację przełomów. Planuje się wykonanie poboczy do szerokości 0,75 m gdzie na całej długości zostaną ścięte i uzupełnione pobocza wraz z utwardzeniem kruszywem kamiennym frakcji 0/31,5 mm. Zaplanowana jest przebudowa wszystkich skrzyżowań związana z wykonaniem korekty łuków i nadaniem normatywnych spadków. Planuje się odmulenie rowów wraz z częściowym umocnieniem dna rowu i skarp elementami prefabrykowanymi. Ze względów bezpieczeństwa pieszych wykonany zostanie chodnik w miejscowości Rataje Słupskie dł. 515 m. Zostaną także wykonane zjazdy do posesji, działek rolnych, dróg bocznych wraz z przepustami rurowymi ze ściankami czołowymi. Przy przystankach autobusowych planuje się wykonanie chodników (peronów przystankowych) o długości 20 m. Zaplanowano wymianę oznakowania pionowego i wykonanie oznakowania poziomego oraz montaż urządzeń BRD.

Wartość inwestycji po przeprowadzonym postępowaniu przetargowym to 6 932 420,32 zł w tym dofinansowanie w kwocie 5 415 000,00 zł oraz środki własne Powiatu Buskiego 1 517 420,32 zł.

Plac budowy wizytowali w dniu 19.07.br. Starosta buski Jerzy Kolarz, członek Zarządu powiatu Jerzy Kordos,  wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Eliasz i dyrektor PZD Wełecz Krzysztof Tułak. Towarzyszył im burmistrz Wiesław Skop.

Z wypowiedzi generalnego wykonawcy firmy „Dylmex” ze Staszowa wynika, że prace powinny być ukończone do zimy tego roku.

KOLEJNE ASFALTY W GMINIE I WSPARCIE RZĄDOWE

       W dniu 22 lipca b.r. dotarła do urzędu miasta i gminy Pacanów informacja medialna o przyznaniu  gminie  kolejnego dofinansowania do lokalnych inwestycji drogowych. Tym razem jest to kwota 713 284 złotych.

Środki te zostaną wykorzystane do przebudowy dwóch dróg gminnych: Książnice – Karsy Małe i Książnice – Zborówek Nowy. O pozyskanie  dofinansowania przebudowy wymienionych ciągów komunikacyjnych , łączących sieć dróg powiatowych lokalny samorząd ubiegał się już kilka razy w ostatnich latach, ale bez powodzenia. Obecne dofinansowanie pochodzi  z rządowego  Funduszu Rozwoju Dróg na lata 2023 – 2024.

Warto przy tym przypomnieć, że  pod koniec miesiąca czerwca b.r. burmistrz  i Rada Miejska  w Pacanowie  dziękowali w czasie obrad lokalnego parlamentu  wojewodzie świętokrzyskiemu Zbigniewowi Koniuszowi za wspieranie starań gminy w tym i kilku innych  obszarach rozwoju ziemi pacanowskiej, szczególnie za dotację inwestycyjną w kwocie 720 tysięcy złotych  do  modernizacji ważnej drogi gminnej Komorów – Kółko Żabieckie.  Jak widać na przytoczonych przykładach solidne przygotowane wnioski przez kadrę inżynierską UMiG Pacanów oraz dyplomatyczne zabiegi przedstawicieli samorządu i stosowne podziękowania  procentują….

„….trudno się nie cieszyć, aczkolwiek powoli narasta  „ból głowy”, czy damy radę z wkładem własnym gminy, bo on także sięga kilkuset tysięcy złotych, a na dodatek rosną oferty przetargowe ! Poziom dofinansowania z Funduszu Rozwoju Dróg  waha się pomiędzy 60 a 70 procent kosztów po przetargowych inwestycji, a kilometr nowej nawierzchni asfaltowej to dziś 700 – 800 tysięcy złotych…! Jednak nie wyobrażam sobie  byśmy dotację  zwracali do kasy państwa…” – komentował burmistrz Wiesław Skop.

Zadowolenia nie kryją także radni z okręgów wyborczych , gdzie te dwie drogi mają być modernizowane: Małgorzata Pawelec i Artur Czub oraz sołtys Książnic Monika Masłowska. Zabiegali oni od dłuższego czasu o to, by burmistrz składał regularnie wnioski  o wsparcie rządowe i interesowali się pracami projektowymi. Przetarg  pokaże ile trzeba będzie dołożyć z kasy gminnej do dotacji rządowej. Urząd czekać teraz będzie  na oficjalne powiadomienie /na promesę / o  przyznaniu wsparcia. Dobrze się składa, że generalny wykonawca kanalizacji w Książnicach – firma „Budomont” z Rzeszowa zdążyła w czerwcu b.r. położyć kanalizację ziemną w ciągu drogi od centrum miejscowości do Zborówka Nowego. Teraz będzie można kłaść nową nawierzchnię asfaltową bez obaw , że zostanie ona naruszona przy robotach kanalizacyjnych. 

Odcinki dróg w miejscowości Książnice planowane do remontu

Gmina w bieżącym roku stara się także realizować przebudowy krótkich odcinków drogowych (do 400 mb.), do których nie można otrzymać dofinansowania rządowego. Wydatki na ten cel pochodzą z budżetu lokalnego  i tylko w 2023 r. przekroczą 430 tys. zł.

W sierpniu br. zostanie wykonany odcinek drogi w Kółku Żabieckim za ok.  122 tys. zł.

Ukończono także odcinek drogi dojazdowej do kościoła w Biechowie wydając na ten cel 93 tys. zł. W tym przypadku monitowali pilny remont radni: Tadeusz Dziekan, Robert Maliga, ksiądz proboszcz Kajetan Burzyński i sołtys Wójeczki Tomasz Kozłowski.

Trwają już prace na 320 metrowym odcinku drogi gminnej w Sroczkowie. Ich wartość docelowa to około 100 tys. zł.

W sierpniu br. zostanie wykonany także odcinek drogi około 200 metrów w Ratajach Karskich za cenę 110 tys. zł.

Dojazd do kościoła w Biechowie

Drogi do remontu

Droga w Sroczkowie

Serwis informacyjny UMiG Pacanów

Dostępny samorząd