Przejdź do treściOtwórz panel dostępnościPrzejdź do nawigacji głównej
Dziś jest: czwartek, 18 lipca.
13 czerwca, 2024 (Czytano: 187)

Rada i Zarząd Powiatu Buskiego wspierają starania 5 gmin o przywrócenie całodobowego dyżuru karetki pogotowia!

Nie ustają wysiłki mieszkańców pięciu gmin: Pacanowa, Solca – Zdroju, Nowego Korczyna, Stopnicy i Oleśnicy oraz samorządowców  na rzecz przywrócenia całodobowego dyżuru zespołu ratownictwa medycznego przy Ośrodku Zdrowia w Pacanowie.  Działania te na początku czerwca wsparł  także samorząd powiatu buskiego.  Przewodniczący Rady Powiatu Wiesław Skop zwrócił się  w dniu 20 maja b.r. do starosty buskiego Jerzego Kolarza  z wnioskiem o  pilne poparcie starań w/w gmin  i jej mieszkańców  o przywrócenie całodobowego dyżuru karetki pogotowia stacjonującej przy NZOZ Pacanów. Przypomnijmy, że w 2023 roku Ministerstwo Zdrowia  na wniosek wojewody świętokrzyskiego i dyrekcji  Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach ograniczyło dyżur zespołu ratowniczego z całodobowego  do godziny 19.00…   . Na nic się zdały się starania  włodarzy w/w gmin oraz ich  rozmowy z wojewodą  Zbigniewem  Koniuszem . Nie zrobiła wrażenia na rządzących nawet  spontaniczna akcja zbierania podpisów pod stosowną petycją , przeprowadzona z rozmachem tuż przed wyborami parlamentarnymi.  Ograniczenie stało się faktem!

Zarząd powiatu buskiego  pozytywnie zaopiniował starania o przywrócenie stanu sprzed 2023 roku i  przekazał odpowiednie stanowisko pod obrady Rady Powiatu. Jego  przyjęcie nastąpiło jednomyślnie na sesji  w dniu 07.06. b.r.  . Przewodniczący Rady Powiatu skierował  ten dokument na ręce wojewody świętokrzyskiego Józefa Bryka w dniu 11.06.b.r. .

W najbliższych dniach  włodarze wspomnianych  pięciu gmin ponownie skierują do nowego wojewody prośbę  o ponowne przeanalizowanie zasadności i celowości ograniczeń w dyżurze karetki pogotowia. Załącznikiem do tego  wystąpienia będzie  ponad 1000 zebranych podpisów mieszkańców gmin ! Z oddzielnym apelem pośpieszyła także Rada Miejska i Burmistrz w Pacanowie.

P.S. Sprawą zainteresowały się regionalne media, podejmowane są starania o robocze spotkanie z wojewodą i dyrektorem ŚCRMiTS w Kielcach. Sama akcja jest mocno nagłaśniana w mediach społecznościowych.  Trudno bowiem zaakceptować myślenie o wyższości  wskaźników  budżetowych nad przemożną potrzebą ratowania ludzkiego życia w nagłych przypadkach!  Czy te wspólne działania  przyniosą efekt? Niebawem się przekonamy!

Pismo w sprawie karetki pogotowia
Pismo w sprawie karetki pogotowia

Dostępny samorząd