Przejdź do treściOtwórz panel dostępnościPrzejdź do nawigacji głównej
Dziś jest: czwartek, 18 lipca.
10 lipca, 2023 (Czytano: 452)

Trzebica w TVP1

Sąsiedzka współpraca daje piękne owoce. Razem upiększają swoją miejscowość.

Mieszkańcy Trzebicy w gminie Pacanów wspólnie zbudowali wiaty grillowe, boisko, kino letnie… Razem organizują też rajdy rowerowe i spływy kajakowe. Jak mówią – dzień bez takich inicjatyw, to dzień stracony.

W budowę boiska i wiaty grillowej zaangażowała się większość mieszkańców. Marek Bielacha, ma minikoparkę i społecznie pracuje nią często. Choć, jak mówi, nie należy tego mylić… z czynem społecznym. – Z opowieści świętej pamięci dziadka pamiętam, że takie czyny były, tylko że to był jakiś przymus. My tu działamy, bo chcemy wspólnie coś zrobić – mówi Marek Bielacha.

I nikt ich do tego nie zmusza. Tym bardziej w dni wolne od pracy. Bo oni – spotykają się… niemal codziennie.Wspólne grillowanie, rajdy rowerowe i spływy kajakowe są na porządku dziennym. Bo sąsiedzi dbają nie tylko o swoją miejscowość, ale także.. o zdrowie.

Pieniądze na integrację czy infrastrukturę, pozyskują dzięki stowarzyszeniu. Założyli je wspólnie, bo nie lubią bezczynności. – Stowarzyszenie to są ludzie. A ponieważ w Trzebicy mamy wspaniałych ludzi, mamy wspaniałe stowarzyszenie… Można z nimi zaplanować aktywność sportową, można świetnie aktywizować, integrować całe środowisko – opowiada Ewa Satora, prezes Stowarzyszenia “Razem w przyszłość”.

I to nie tylko lokalne… Stowarzyszenie ma także filię zamiejscową… w Irlandii. Dzięki Trzebiczanom, którzy tam mieszkają, wieść o tym, że dobrze mieć sąsiada w świętokrzyskiem dotarła i na Wyspy Brytyjskie.

Zobacz materiał filmowy.

Dostępny samorząd