Przejdź do treściOtwórz panel dostępnościPrzejdź do nawigacji głównej
Dziś jest: niedziela, 23 czerwca.
28 maja, 2024 (Czytano: 596)

Uroczyste przekazanie historycznego planu odbudowy Kościoła Św. Marcina w Pacanowie

W dniu 23 maja 2024 roku Pan Paweł Matynia przekazał Urzędowi Miasta i Gminy Pacanów plan odbudowy Kościoła św. Marcina w Pacanowie z 1907 roku. W listopadzie 1906 roku pożar zniszczył częściowo Kościół w Pacanowie. Można podejrzewać, iż odnaleziony plan powstał właśnie na potrzeby odbudowy spalonego sanktuarium.

To historyczne znalezisko odkrył Pan Paweł podczas porządkowania rzeczy po swoim tacie. Ponieważ odnaleziony plan jest ściśle związany z historią Pacanowa i jego mieszkańców, postanowił nieodpłatnie przekazać go naszemu Urzędowi. Uroczyste przekazanie planu zostało dokonane w siedzibie Urzędu  w obecności Burmistrza Pacanowa – Pana Krzysztofa Eliasza oraz Prezydium Rady Miejskiej – zastępcami Przewodniczącego Panem Janem Nowickim i Panem Mirosławem Matuszewskim. Radny Rady Miejskiej – Pan Robert Gwóźdź uwiecznił dzisiejsze wydarzenie na fotografiach, z których zapewne powstanie fotoreportaż. Jest to niezwykle cenne znalezisko  ze względów historycznych, ale też i emocjonalnych, bowiem łączy w jedną całość dzieje Pacanowa i jego mieszkańców powracając do nich po wielu latach.    Przekazany eksponat zostanie zabezpieczony i wyeksponowany na honorowym miejscu w naszym Urzędzie.

Składamy na ręce naszego darczyńcy bardzo serdeczne podziękowania za tak wspaniałą postawę i zaangażowanie w ochronę historii i spuścizny naszych przodków.

/Serwis informacyjny UMiG Pacanów/

Dostępny samorząd