Przejdź do treściOtwórz panel dostępnościPrzejdź do nawigacji głównej
Dziś jest: środa, 28 lutego.
21 sierpnia, 2023 (Czytano: 394)

Zdążyć przed pierwszym dzwonkiem szkolnym…!

Ekipy budowlano – remontowe dwoją się i troją , by zdążyć  z kluczowymi pracami remontowymi w ramach szeroko rozumianej termomodernizacji  szkół w gminie Pacanów- zwłaszcza tych w Pacanowie i w Ratajach Słupskich. W tych bowiem placówkach oświatowych prace rozpoczęły się jako pierwsze, a w kolejce do modernizacji czekają jeszcze obiekty oświatowe  w Oblekoniu i w Wójczy. W tych ostatnich prace zostaną przeprowadzone w 2024 roku.

Zadanie o wartości  niemal 9 milionów złotych realizuje  firma remontowo – budowlana Romana Olszowego z m. Kosowy / woj. Podkarpackie /. Sądząc po zawansowaniu prac w Pacanowie można zaryzykować twierdzenie, że równo z pierwszym dzwonkiem szkolnym będą gotowe  dwa poziomy obiektu, czyli parter i pierwsze piętro, chociaż wnętrza szkoły  przypominają dziś armagedon budowlany,  wszechobecny kurz, stosy poprzykrywanych mebli szkolnych , wystające kable i rozkute ściany. Ukończenie termomodernizacji na drugim piętrze będzie odbywało się w czasie roku szkolnego w warunkach koniecznego wyłączenia tego poziomu budynku z użytkowania.  Roboty prowadzone w obiektach Szkoły Podstawowej w Ratajach Słupskich nie są na tyle inwazyjne, by rozpoczęcie roku szkolnego było zagrożone. Na chwile obecną ukończono już wymianę okien, a pozostały tylko drobne prace kosmetyczne.

W/w. firma zakłada obecnie w szkole pacanowskiej nowoczesne, wydajne ogrzewanie pomieszczeń, realizuje całkowitą wymianę instalacji zasilania energetycznego  w połączeniu z nowoczesnym , oszczędnym oświetleniem sal lekcyjnych. W późniejszym terminie zostaną zmodernizowane kotłownie, montaż paneli fotowoltaicznych i prace odwodnieniowe.

W miesiącu lipcu b.r.  ukończono w ramach tego samego projektu termomodernizację budynku świetlicy wiejskiej w m. Żabiec , a na ukończeniu są prace przy ociepleniu i elewacji obiektu strażnicy OSP w Pacanowie.

Jak już informowaliśmy , to bardzo ambitne i konieczne zadanie inwestycyjne jest realizowane dzięki hojnemu wsparciu z kasy rządowej w ramach programu „Polski Ład”. Gmina Pacanów otrzymała na ten cel  dofinansowanie w wysokości  niemal 6.5 mln złotych. Z własnej kasy samorząd dołoży około 2.5 mln złotych.  Zakończenie prac przewidziane jest na koniec 2024 roku.

Serwis Informacyjny UMiG Pacanów

Dostępny samorząd