Przejdź do treściOtwórz panel dostępnościPrzejdź do nawigacji głównej
Dziś jest: czwartek, 18 lipca.
12 marca, 2024 (Czytano: 497)

ZIMA W  ODWROCIE  … W  INWESTYCJACH  GMINNYCH  PRZYSPIESZENIE!

Łagodna zima powoduje, że roboty budowlane zakontraktowane przez burmistrza  miasta i gminy Pacanów w 2023 roku trwają bez przerw lub zostały rozpoczęte znacznie wcześniej niż planowano.

Tak się dzieje z kanalizacją w miejscowościach : Książnice, Karsy Duże i Słupia /etap trzeci /. Generalny wykonawca kanalizacji – firma „Budomont” z Rzeszowa  natrafiła w Karsach Dużych , a szczególnie w Książnicach na wyjątkowo trudne warunki terenowe , związane z wysokim poziomem wód gruntowych i intensywnie bijącymi źródłami.  Zachodzi w tym terenie konieczność specjalnego zabezpieczenia wykopów, intensywnego pompowania wody i stosowania dużo droższej technologii wykonania instalacji kanalizacyjnej. Niezależnie od tych czynników firma „Budomont” deklaruje ukończenie inwestycji o wartości około 11 milionów złotych, znacznie przed terminem, czyli do końca 2024 roku.

prace kanalizacyjne

RUSZAJĄ   PRZEBUDOWY I REMONTY KILKUNASTU DRÓG!

Równolegle  rozpoczęła się także modernizacja 15 odcinków dróg gminnych!  Firma „Dylmex” ze Staszowa położyła w ubiegłym tygodniu nową nawierzchnię asfaltową  drogi gminnej od centrum Książnic do skrzyżowania w Karsach Małych Zadanie to o długości 1.4 kilometra ma być zakończone do 20 marca  2024 roku. Wymieniona firma rozpoczęła także prace przygotowawcze na drugiej drodze gminnej wiodącej od dawnego sklepu w Książnicach do skrzyżowania z drogą powiatową w Zborówku Nowym. W ciągu tej drogi trwają jeszcze końcowe  prace kanalizacyjne   występują szczególnie trudne warunki terenowe związane z licznymi bijącymi źródłami.  Po ocenie sytuacji na placu budowy / w obecności inspektora nadzoru i kierowników budowy obydwu wymienionych firm oraz inżyniera – drogowca  z UMiG Pacanów, burmistrz podjął decyzję o przesunięciu ostatecznego terminu realizacji przebudowy  na miesiąc czerwiec. Chodzi o to ,by nową nawierzchnię asfaltową położyć w suchszej i cieplejszej porze roku i nie ryzykować odstąpienia firmy od napraw gwarancyjnych. Łącznie obydwa zadania drogowe w Książnicach kosztować będą budżet gminy  około 860 tyś. złotych.

Nowa droga w Książnicach

Inna firma drogowa , czyli „Drokam”  z Piaseczna k/ Tarnobrzega  rozpoczęła przebudowę odcinka drogi gminnej Biskupice – Zborówek Stary o długości około  1 kilometra . Obecnie trwają prace  nad poszerzeniem pasa drogi , zaś do końca marca , lub z początkiem kwietnia zostanie położony nowy asfalt. Wartość tego zadania wynosi 510 tyś. złotych

Roboty drogowe w Zborówku

Kolejna firma: „Darbud”z m. Rytwiany rozpoczyna obecnie intensywne prace przygotowawcze w związku z przebudową 13 kolejnych dróg gminnych w miejscowościach: Sroczków, Pacanów, Wola Biechowska, Wójeczka, Zołcza – Ugory, Trzebica, Żabiec, Kółko Żabieckie, Komorów, Karsy Małe,Zborówek Stary, Książnice . To kolejne 5 kilometrów nowych nawierzchni asfaltowych o wartości około  2.6 miliona złotych.

Warto zaznaczyć , że  obecny samorząd w kadencji 2018 – 2024 deklarował jesienią 2018 roku  zmodernizowanie 15 kilometrów dróg  gminnych / tak przynajmniej pisano w reklamówkach wyborczych wójta / burmistrza jesienią 2018 roku /. W rzeczywistości w tej kadencji będzie to 31 kilometrów nowych dróg o niebagatelnej wartości ponad 13 milionów złotych!

W TERMOMODERNIZACJI   7 BUDYNKÓW OŚWIATOWYCH I  KOMUNALNYCH BEZ OPÓŹNIEŃ!

 Firma remontowo – budowlana z m. Kosowy /woj. Podkarpackie /- generalny wykonawca projektu termomodernizacji  szkół i innych obiektów gminnych  w Pacanowie, Ratajach, Wójczy, Oblekoniu i Żabcu stara się ukończyć zadanie o wartości 9 milionów zlotych  do końca września 2024 roku, czyli sporo wcześniej niż określono to w umowie. Przypomnijmy, że istotą tego zadania jest szeroko rozumiane poprawienie współczynników energetycznych  tych obiektów. W dobie szalejących cen gazu, oleju opałowego i prądu  zachodziła pilna konieczność zaoszczędzenia na tych wydatkach. Dzieje się to poprzez docieplenie budynków i dokończenie wymiany stolarki okiennej, montaż pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych na dachach  obiektów. Prace trwają już od wakacji 2023 roku, także w czasie zajęć szkolnych . Przy okazji zostanie poprawiona także estetyka budynków.

POWOLI  ZNIKAJĄ  BIAŁE  PLAMY NA  MAPIE OŚWIETLENIOWEJ  GMINY.

Rozpoczęły się również prac instalacyjne związane z budową kilku linii oświetleniowych . Wykonuje je  Zakład Instalatorstwa Elektrycznego z Pińczowa. Nowe , ledowe oświetlenie powstanie  do lata 2024 w m.  Żabiec, Trzebica, Komorów, Niegosławice i Karsy Małe. Wartość tej inwestycji wyniesie około 137 tyś. zł.

Nowe linie oświetleniowe

Intensywne opady deszczu spowodowały powstanie licznych rozlewisk i podtopień na terenie naszej gminy. Na polecenie burmistrza służby komunalne i sprzęt z firmy prywatnej prowadzą od  trzech tygodni  prace udrożnieniowe  na ciekach wodnych i rowach, które pozostają pod zarządem gminy.  Działania te są  prowadzone m.in.: w m. Zborówek Stary i Wola Biechowska. W kolejce czekają następne tereny. Warto zaznaczyć , że najgorsza sytuacja występuje wśród pól, gdzie niejednokrotnie istniejące rowy zostały w znacznym stopniu zaorane, zasypane albo zaniedbane poprzez brak okresowych wykoszeń i karczowań. Zgodnie z przepisami obowiązek ich utrzymania i konserwacji należy od 2010 roku do  właścicieli gruntów.

Prace melioracyjne w Woli Biechowskiej

Tekst i zdjęcia: Serwis Informacyjny UMiG Pacanów.

Dostępny samorząd